CLIKER KULLANIRKEN ZAMANLAMAYA NASIL DİKKAT EDİLECEK

Clik sesi köpeğe, clickerın ilk kullanılmaya başlanmasından ileriki seviyelere kadar değişik zamanlamalarla verilir. Bu zamanlamalar yerinde yapılmazsa köpekde yanlış algılamalar yol açar.

Clicker ilk defa köpeğe yüklenirken clik sesinden hemen sonra yiyecek (treat) verilir. Bu köpeğe click sesinin arkasından hemen yiyeceğin geleceğini öğretir. CLİK=YİYECEK(TREAT) köpek bunu öncelikle öğrenir. Bu öğretilirken clik sesinden sonra yiyecek çok az bir süre (2-3 saniye) sonra verilerek zamanlama ayarlanır.

Eğitimin ileriki safhalarında clik sesi davranışın doğru uygulandığı anı ve bittiği anı belirtir. Köpek click sesini duyunca yaptığı davranışın doğru olduğunu ve sona erdiğini anlar/şartlanır ve yiyeceği almak için yaptığı davranışını bozarak elinize doğru yönelir. Örneğin "otur" davranışı öğretilirken köpeğin iki butu da yere değdiği an clik sesi verilir ve köpek bu sesi duyduğu an kalkar ve yiyeceği almak için size doğru gelir. Bir yerde clik sesi köpeğe "tamam istediğimi yaptın gel yiyeceğini al" demektir. Eğer burada köpek tam olarak oturmamışken clikera basarsanız köpeğin yarı şekilde oturmasını, bir yerde oturmayıp çömelmesini pekiştirmiş olursunuz ve bu işleme devam ettiğiniz ve cue eklediğiniz zaman her otur dediğinizde köpek tam olarak oturmadan sadece eğilip kalkar ve otur davranışını bu şekilde öğrenir. Bu gibi yanlış davranışları önlemek için zamanlamaya çok dikkat edilmeli köpek tamamen oturmadan clik sesi verilmemelidir.

Yukarıda dediğim gibi köpek click sesini duyunca ondan istenilen davranışın sona erdiğini anladığından click sesinden sonra hemen kalkacaktır. Eğer köpekden oturma davranışını uzun olarak sürdürmesini istersek ona davranışın henüz bitmediğini, oturmasına devam etmesini belirtmemiz lazımdır. Yukarıda belirtildiği gibi otur davranışı iyice pekiştirildikten ve "otur" cue eklendikten sonra köpeğe "otur" komutu verilip oturtulur ve bu defa oturduğu an clikera basılmayıp 3-5 saniye beklenir. Köpek kalkmak için clik sesini beklediği için kalkmayacak ve sesin gelmesini bekliyecektir. Siz clikera bastıktan sonra kalkıp sizden yiyeceği alacaktır. Bu işlemleri yaparak artık köpeğe otur davranışının, oturur oturmaz kalkılmadan bir müddet beklendikten sonra biteceğini anlatmış olacaksınız. Burada cliker ile zamanlamayı değiştirerek davranışı daha değişik olarak köpeğe yaptırıyor olacaksınız. Otur davranışını uzun süreli olarak uygulamak için bu işlemleri yavaş yavaş zamanlamayı arttırarak uygulayabilirsiniz.

Yukarıda otur davranışı için verilen bu örneği diğer davranışların bazılarında da uygulayabilirsiniz.Köpeğinizin boğma tasmalar ile zorlanarak eğitilmesine müsaade etmeyiniz.