TASMAYI ÇEKMEDEN YÜRÜMEK

Köpek sahiplerinin en çok şikayetci olduğu köpeklerinin tasmayı çekerek yürümeleridir.
Köpek iri ve güçlü bir ırksa bu köpekle dolaşmak, bir yerden bir yere götürmek çok yorucu olmakdadır. Köpeğine tasmayı çekmeden yürütmesini öğretemeyen köpek sahipleri de dikenli veya boğma tasmalar kullanarak köpeklerinin tasmayı çekmemesini sağlamaya çalışmakda ve çoğuda başaramamakdadır. Köpeklerin büyük çoğunluğu boynundaki acıyla tasmayı çekmeye devam eder çünkü bu köpeklere sahibleri tasmayı çekmemelerini öğretemez. Bu köpekler öğrenilmiş çaresizlik içindedirler. (bkz. öğrenilmiş çaresizlik.)

Köpeğin tasmayı çekmesini önlemek için neden çektiğini bilmek gerekir. Köpek tasmayı çekerek bir yerden diğerine gitmekdedir. İlk başta bir yere gitmek için tasmayı çeken köpekle beraber arkasından giden sahibi ile köpek bir yerden diğerine tasma çekilerek gidileceğini öğrenmiş olur. Tasmanın çekilmesi ile köpek istediği yöne gittiği zaman arkasından tasmaya asılan sahibinin bu engelleme çalışmaları köpeğin istediği yere gitmesi için bir pekiştireç durumuna gelmekdedir. Tasmanın gergin tutulması ve çekilmesi köpeğin istediği yere gitmesini pekiştirir. Köpeğin boynuna dikenli tasma takıldığında ise bu pekiştirece birde acı katılmış olunur. Köpeğiniz parkda oynamasını seviyorsa siz parka doğru yöneldiğinizde oraya bir an önce varmak için daha da şiddetli çekecekdir. Siz o çektikce parka doğru yürürseniz bu çekme sonucunda ödülünü alacak yani parka ulaşacakdır. Fakat siz bunun aksini yapar köpek tasmayı çekmediği zamanlar yürür, çekdiği zaman durursanız köpek ödülü olan parka tasmayı çekmeden ulaşacak dolayısı ile tasmayı çekmeden sevk kayışını bol tutmak onun için pekiştirici durumuna geçecekdir.

Köpeğe tasmayı çekmeden yürümesini öğretmenin çeşitli yöntemleri vardır. Bunlardan iki tanesini aşağıda açıklamaya çalışacağım.

Köpeğinizin tasmayı çekmemesi için ilk deneyeceğiniz yöntem köpek tasmayı çektikce yürümeden durmak olmalıdır. Köpek tasmayı çekip sevk kayışını gerdiği zaman durun ve bekleyin. ne zaman köpek sakinleşip durursa yavaşca ilerlemeye başlayın, köpek tasmayı çektiği an gene dururn ve bekleyin. Bu şekilde çok ilerleyemesenizde bıkmadan, usanmadan bunu yapmanız gerekmekdedir. Köpek bir müddet sonra tasmayı çektiğinde bir yerden diğerine gidemeyeceğini kavrayacak ve sevk kayışını bol tutmaya gayret edecekir.
Sabırsız köpek sahipleri bir kaç günlük deneme ile bunu başaramayıp bu sistem olmuyor diyebilmekdedirler. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu şekilde çalışmaya başladıkdan sonra artık köpek tasmayı çektiği sürece yürünmemesidir. Örneğin köpek sahibi bu şekilde köpeğiyle 10 - 15 dakika çalışıp daha sonra köpek gezsin diyerek çekmesine aldırmadan dolaşmaya devam etmekde ve ertesi günlerde de aynı şekilde davranmakda ve köpekleri hiç bir zaman tasmayı çekmeden yürümeyi öğrenememekdedir.
Köpek ile sadece ders yapar gibi 10 - 15 dakika çalışıp daha sonra köpek gezsin diyerek tasmayı çekerek dolaşmak köpeğin kafasını iyice karıştırır ve bu şekilde köpek hiç birşey öğrenemez. Bu şekilde çalışmaya başladınızsa artık bundan sonra köpeğiniz çektiği sürece hiç yürümemeniz gerekmekdedir. Belki 1 saat içinde 50 metre yol alacaksınız ama sabredip bunu yapmanız gerekmekdedir.

Diğer bir yöntemde köpeği yiyecekle yönlendirip tasmayı çekmeden yürütmeye çalışmakdır.
Yukarıda bulunan videoda bunun nasıl yapıldığını görmekdesiniz.


Köpeğinize ödül olarak hergün yediği yiyeceği olan kuru mamasını vermeyin. Bu etkili olmaz. Köpeğin çok seveceği bir yiyeceği ödül olarak kullanın. Örneğin karaciğeri kuşbaşı gibi kesip haşlayın ve soğuyunca 3-4 parçaya bölüp daha da küçültün. Biftek, bonfile gibi ezilmiş, inceltilmiş eti alıp teflon tavada kanı, suyu gidene kadar pişirin çokda fazla pişirmeyin. Soğuyunca şeritler halinde keserek bezelye veya nohut büyüklüğünde parçalar yapın.

Videoda görüldüğü gibi bir çanta alıp belinize bağlayın. Çanta köpeğin yürüdüğü tarafda değil öbür yanınızda olsun.

Çalışmaya başlamadan önce köpeğiniz aç olsun. Normal günlük öğününü yedikden sonra çalışmayın.


Sevk kayışı olarak videodaki gibi bir sevk kayışı kullanın hafif ve yumuşak. Flexi veya zincir kullanmayın. Boynuna da yumuşak deri veya sentetik tasma takın.

Videodaki gibi köpeği tasmayla yanınıza getirin ve beraber yürümeye başlayın. Köpek sizi geçip çekmeye başladığında videodaki gibi geri çekilerek gene yanınıza getirin. Köpek yanınızda iken bir kaç adım attığınız zaman köpeğe gene videodaki gibi çantadan yiyecek verin. Köpek sizi geçtiğinde durun ve köpeği gene yanınıza getirin ve yürümeye başlayın yanınızda bir kaç adım atınca gene yiyeceği verin sizi geçince durun.

Köpek sizi geçince videodaki gibi köpeği yanınıza getiremiyorsanız tam geri sitikametine doğru yürüyün yani geri dönün köpek yanınıza gelecekdir sizle aynı hizada birkaç adım atınca yiyeceği verin. Köpek sizi geçinde durun ve tekrar geri dönün köpek yanınıza gelince birkaç adım beraber yürüyünce yiyecek verin.

Köpek geri dönüp sizin bacağınızın hizasına yaklaşınca "yanıma" diyerek komut verin ve köpek tam bacağınızın yanına gelince yiyecek verin. Sonra yukarda anlatıldığı gibi adımları atarak yiyecek vermeye devam edin. Artık her yanda yürümeye başlamadan önce "yanıma" diyerek başlatın. "Yanıma" komutunu sadece köpek sizdan geri kaldığında yanınıza gelirken kullanın.

Köpek yanınızda birkaç adım attıkca yiyecek verdiğiniz mesafeyi giderek arttırın. Yani ilk önceleri 2-3 adımda yiecek verirken 5-6, 7-8, 9-10 adımlara kadar uzatın. Bunu ilerleyen günlerde arttırarak devam edin. Sabırlı olun bu işlemi günlere, haftalara, aylara yayın.

Bu çalışmaları hergün yavaş yavaş bıkmadan yapın. Birkaç günde sonuç alınmaz sabırlı olun.

Bu çalışmaya başladıktan sonra artık köpeğiniz tasmayı çektiği sürece yürümeyin. Köpek sahipleri bu çalışmayı yaptıkdan sonra örneğin 5 - 10 dakika çalışıp daha sonra çalışmaya devam ederim diyerek köpekle tasmayı çektiği halde yürümeye devam etmekdedirler. Eğer böyle yaparsanız köpek ile yaptığınız bütün çalışma boşa gitmiş olur. Bu çalışmaya başladığınız andan itibaren artık köpekle tasmayı çektiği sürece yürümemelisiniz.

Eğer bu çalışmaları istikrarlı bir şekilde yaparsanız köpek  tasmayı çektiği sürece yürüyemeyeceğini anlayacak ve ilerleyen zamanlarda tasmayı çekmeyi bırakacakdır.

Köpekler serbest olarak koşmak, enerjilerini harcamak ihtiyacı duyarlar. Bir köpeği devamlı ayağınızın dibinde sizle beraber yürütemezsiniz. Köpek etrafı koklamak, merak ettiği yerlere bakmak ve koşmak ister. Köpeğinize bunu sağlamak zorundasınız. Köpek sahibinin olanakları ve köpek ırkının gereksinimleri köpeklerin enerji ihtiyaclarını karşılamada bazı engeller çıkarabilmekdedir. Eğer etrafınızda köpeğinizi serbestce koşturabileceğiniz yeşil alanlar yoksa, yaşınız ve fizksel gücünüz yeterki değilse çok enerji harcaması gereken sportif köpekler yerine bunun aksine ev içinde dahi koşarak enerjisini harcayabilen oyuncak ırklardan birine sahip olmanız gerekmekdedir.

Sinan AKYIL


Köpeğin tasmayı çekmemesi için boğma veya dikenli tasmaları kullanmayınız.


Boğma ve dikenli tasmaların köpeğinize acı verdiğini unutmayın.
Bu tasmaları kullananların köpek sevdikleri söylenemezKöpeğiniz üzerinde uyguladığınız ve onun canını yakan her türlü zorlama onunla aranızda olan ilişkinin bozulmasına neden olur.


Sahip olmak istediğiniz köpek ırkı her zaman istediğiniz sevdiğiniz köpek ırkı olamaz. Bir ırkı çok sevsenizde onun ihtiyaçlarını karşılayamayacaksanız o ırkı sahiplenmemeniz gerekmekdedir.