Mail Grubundaki herkeze Merhaba Diyerek Başlamak İstiyorum.Gruba yeni katıldım ve burdan edinceğim bilgiler ile sahip olmayı düşündüğüm dostuma daha iyi bakabilmek veya sizin gibi tecrübeli kişilerden bir bakıma eğitimini almak amacı düşüncesindeyim.

Şu an sahibi olduğum bir tür yok aksine oldukça fazla çelişki ve kararsızlıklarım var. Dostuma sahip olmadan önce yaklaşık 15 sene bakacağım canlıyı daha iyi tanımak ve yanlış karar vermemek istiyorum.

Eğer cevaplarsanız bazı sorularım olacak.Bir pet sitesi değilde burda sorularıma ,aklıma takılan konulara cevap bulma isteğimin nedeni ise baktığım sitelerin ve konuştuğum kişilerin ticari amaç gözeterek bana yaklaşması ve istediğim cevapları alamamam.

Herşeyden önce bakmayı düşündüğüm tür'ün yaşamakta olduğum ev ,ortam ve maddi durumuma uygun olması lazım.Bir golden r. veya labrador bakmayı çok isterdim fakat bu kararım ilerde ona ve bana işkence olacağı düşüncesinde olduğum için ,daha ufak ve en az bir golden r. ve labrador kadar iteat eğitimi ve kavrama yeteneği olan bir türe sahip olmak istiyorum.
Yaptığım amatörce araştırmalar sonucu 0 veya 1 numara diyebileceğimiz 2-3 tür arasında kararsız kaldım. Eğer bu türlere sahip olan veya bilgisi olan arkadaşlar var
ise beni cevaplamasını rica ediyorum.

Almayı düşündüğüm (bulabilirsem) türler ise;
Poodle
Papillon
Yorkshire Terrier
Jack Russell TerrierCevaplarınızı bekliyorum.


Köpek almadan önce bilgilenmek istemeniz ve araştırmanız yapacağınız hataları önleyecektir. Köpek sahiplenmek isteyenler böyle yapmadıkları zaman sorunlar çıkmaya başladıktan sonra çare aramaktalar fakat genellikle iş işten geçmekte sorunların çözümü zorlaşmaktadır.

Köpek almadan önce ilk düşünmeniz gereken ne kadar vaktinizin olduğudur. Eğer sabah işe gidip akşam eve geliyorsanız ve evde köpeğe bakacak birisi yoksa artık diğer seçenekler üzerinde boşuna kafa yormanıza gerek yoktur çünkü sizin köpek sahibi olmanız doğru değildir. Yavru bir köpek alındığında ilk önce tuvalet eğitimi verilecektir. Bu eğitimi vermeniz için köpek yakınen gözlemlenmelidir. Bunu yapabilmeniz içinde devamlı köpeğin yanında olmanız gerekir. Tuvalet eğitimi bittikten sonra da daha önceki maillerde de yazıldığı gibi köpek sosyal bir hayvan olduğundan insan veya diğer hemcinslerinin yakın ilgi ve temasına ihtiyaç duyar bunu sağlamanız içinde gününüzün hatırı sayılır bir zamanını köpeğinize ayırmanız gerekir. Bu da sabah işe gidip akşam gelen bir insan için mümkün değildir. (Köpek yeterli genişlikde bir bahçede kalacaksa çalışan bir kişinin gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra bir şansı olabilir) Apartmanda kalacak bir köpek yetişkin olsa dahi tuvalet ihtiyacı için günde 3 kere dışarı çıkarılmalıdır. Sabah gidip akşam gelen biri bunu da yapamaz. (eğer evde herzaman biri kalıyorsa ve bu işi yapacaksa bu söylenenler tabiki geçerli değildir)

Yukarıdaki şartları olumlu olarak sağladığınızı farz edersek bundan sonra köpek alındığında ona karşı nasıl davranacağınız ve eğitimi, beslenmesi, bakımı ile ilgili ön bilgileri öğrenmeniz gerekecektir. Bunlar alacağınız köpeğin ırkına göre değişiklikler gösterebilir.

Irk seçimini yaparken de göz önünde bulunduracağınız seçeceğiniz ırkın aktifliği ve sizin bu ırkın gerekli olan egzersizlerini karşılayıp karşılıyamayacağınız olmalıdır.
Örneğin atletik bir yapınız yoksa, spor yapmaktan hoşlanmıyorsanız, yaşlıysanız köpeğinizi geniş alanlara götürme imkanınız yoksa sportif ırklardan, av köpeklerinden alamazsınız.

Sizin almak istediğiniz ırklar ev içinde bakılabilecek ırklardır. Yalnız jack russel terrierler evde bakılamazlar. Bu köpeklerin evde yalnız kalma limiti 4 saatten fazla olamaz. Çok hareketli, yaklaşık 1,5 metre sıçrayabilen, uygun ağaçlara dahi tırmanabilen bir av köpeğidir. Yaptığı av gereği yeraltında çalışır yani tilki inlerine girer, kazmayı sever ve en ufak bir boşluğunuzda kaçar ve bulamayabilirsiniz. Bu köpekler bazen avda ormanda kaybolurlar ve geri gelmezler, av güdüleri ve dayanıklılıkları çok fazladır iyi eğitim verilmediği zaman avcıyı terk edip giderler ve bir hafta boyunca yemeden dahi av peşinde kendi başlarına koşturabilirler. Kedi ve diğer ufak evcil hayvanlara saldırırlar, diğer köpeklere karşı saldırganlık gösterirler. Apartmanda bu köpeğe bakmak isteyen bir kişinin yarım günden fazla boş vaktinin olması ve köpeği hergün koşturup enerjisini atabileceği bir yere götürebilmesi gerekir.

Pappilon ve yorkshire terrierler ev için uygun köpeklerdir fakat bu köpeklerde yalnız kalmaya fazla tahammül edemeyen köpeklerdir. Gün içinde ne kadar yalnız kalacaklarsa ona göre kritik period içersinde buna alıştırılmaları gerekir. Gürültücüdürler, herşeye havlayabilirler, özellikle yalnız kaldıklarında havlamaları komşuları rahatsız edebilir. (Komşuların rahatsız olmasından önce evde yalnızken havlayan köpeğin bir sorunu olabilir ve bu halledilmelidir.)

Poodle ise ev ortamında bakılacak en ideal köpeklerden biridir. Hatta ilk sırayı alır.
Eğitilebilirlikde ilk sıralardadır. Bütün sirklerde poodlları görmeniz mümkündür. 3 boyu vardır. Toy yani oyuncak, minyatür ve standart. En az tüy döken ırkdır. tüylerinin bakıma fazla ihtiyacı vardır. Sık sık taranmalıdır ve gerektiğinde kesilmelidir.

Bu ırkların temini ise Türkiye'de ya evcil hayvan mağazalarından, ya da yavruları olan birinden almanız şeklinde olabilir. Yurtdışında ise durum farklıdır ırka ait köpek kulübüne gider oradan üyelerin adreslerini alır ve yavru bulabilirsiniz yada bu kulübler size güvenilir bir üretcinin ismini verirler oradan alırsınız.
Türkiye'de evcil hayvan mağazlarından alacağınız köpeklerin nereden geldiği belli değildir. Satan da bunu bilmez, zaten satanın köpek konusunda ki bilgisi tartışılır. Size bir takım kağıtlar, secereler çıkarabilirler ama bunların gerçek olmama ihitimali vardır. Alacağınız köpeğin sağlıklı olması, satılan yerin temiz hijyenik bir ortamda olması hiçbirşey ifade etmez. İsterlerse köpekleri international-hospital'in yoğun bakım ortamındaki gibi steril bir ortamda satsınlar. Günümüzde köpek ırklarının çoğunda ırklara ait kalıtımsal bazı hastalıklar, bozuklar olmaktadır. Bunlar vücutlarındaki fiziksel rahatsızlıklar olduğu gibi davranış bozukluklarıda olabilmektedir. Örneğin bir golden retriever veya cocker spaniel nereden geldiği belli olmayan bir yerden alınmışsa ileride gözlerinde PRA (progressive retinal atrophy) yani ilerleyici retinal atrofi denilen bu rahatsızlığın görülmesi muhtemeldir. PRA gözün retina tabakasının aşamalı olarak zayıflamasıdır. Köpeği aldığınızda hiç bir şeyi yoktur 4-5 yaşına doğru görmede zayıflama olur ve gece körlüğü ile başlar sonra köpek tamamen kör olur. Bu, goldenlarda ve cpcker spaniellerde görülen kalıtımsal rahatsızlıklardan sadece biridir. Diğer taraftan Golden retrieverlar ve cocker spanieller rage sendromu gösteren köpeklerdir. Nerden geldiği belli olmayan bir golden veya cocker da rage sendromu görebilirsiniz. Bu kalıtımsal hastalıklar düzgün üretimle önlenebilir ya da enaza indirilebilir, onun için işini bilen bir üreticiden ve secereli yavrular almak önem taşır.
Evcil hayvan mağazasından köpek kesinlikle alınmazmı? Alınır ama ilerde karşınıza ne çıkacağı belli değildir. Eğer bir davranış problemi ile karşılaşırsanız tecrübeniz ve bilginiz yoksa halledemezsiniz.

Köpek almanız için bir diğer seçenek de barınaklara bakmanızdır. Oradan yetişkin ufak bir köpek almanızda mümkündür, hem de ırk bir köpeğe para vermemiş olursunuz. Barınaktan alınacak kırma köpekler ile saf ırk köpeklerin arasında bir fark yoktur. Köpeğiniz çalışan bir köpek olmayacağı için her iki seçenekde size arkadaş olur.
Barınaklardan da her köpek alınmaz çünkü bu köpeklerinde nereden geldikleri belli değildir. Tehlikeli olabilecek rot. dob. GSD gibi köpekleri barınaklardan almak riskli olur.

Sinan Akyıl