devamlı ellerimizi ayaklarımızı neresi denk gelirse ısırıyor.dişleri kasınıyor bunu biliyorum ve bunun icinde bi suru oyuncagı var ama yinede ısırıyor.önceden önemsemedim ama zaman zaman cok canımı yakıyor.o zamanlarda ensesinden tutup hayır diye sallıyorum.canı cok yanıyor cunku uzun bi sure inliyor ve dayanamıyorum kucagıma alıyorum oksuyorum.fakat bu durumdan rahatsızım.bu ne kadar daha sürecek.yada herkesin köpegi boylemi.yoksa bi tek benimkimi boyle.ısırmaması icin ne yapabilirim.
teşekkurler. iyi geceler.
aylin.


Böyle bir uygulama çok yanlış. Öncelikle hem hayır diyorsunuz canını yakıyorsunuz arkasından alıp okşuyorsunuz. Köpek bunlardan hiçbirşey anlamaz. Sadece sizin ona bağırmanız ve canını yakmanız onun size olan güvenini kaybetmesine sebep olur. Her zaman köpeğinize iyi adam olarak görünmelisiniz. Sizden hiçbir zaman kötü birşey geleceğini bilmemeli, onun canını yakacağınıza şartlanmamalıdır.Yavru köpeğin ellerinizi, ayaklarınızı ısırması onun doğal davranışı. Bu durumda önünde oyuncakları varken de sizin ellerinizi ısırır. Onu oyuncaklarına sizin yönlendirmeniz gerekiyor. Köpeğiniz ellerinizi ısırdığı zaman sanki canınız çok yanıyormuş gibi bağırın ama köpeğe hayır derken ki gibi bağırmayın. Sizin bu bağrışınızla köpek bir an duracaktır o an hemen arkanızı dönün ve onunla oynamayı bırakın Bir müdder sonra köpek ısırdıkça oyunun sonlandığını algılayacak ve ısırmaları azaltacaktır. Köpek ısırdığı zaman arkanızı dönerken bir oyuncağınıda ağzına verebilirsiniz böylece köpek onunla ısırmaya devam edebilir.
Diğer taraftan eve gelen köpek eğitime de başlamalıdır. otur ve yat davranışlarını öğrenmelidir. Bu iki davranışı öğrenen köpeği idare etmek daha kolaylaşacaktır. Örneğin elinizi ısıran köpeğe otur dendiğinde ödül almak için oturacak ve elinizi bırakacaktır. Bu tür çalışmalar yavrunun oyun ısırmalarını kontrol altın alır ve oldukça azaltır.
Sinan

Arkamizi donmek ile "isirirsan oyun bitiyor" diyoruz; peki baska bir oyuncagi vermemiz kopegimiz tarafindan onun isirmasini odullendirmek gibi algilanabilir mi?

Tesekkurler,
Zeynep
Doğru eğer her ısırdığında ona oyuncağını verirseniz ödül yerine geçebilir.(her zaman değil) Fakat herkes arkasını dönerek köpeğin ısırmalarından kurtulamayabiliyor. Köpek eğitiminde yapılan öneriler kağıt üzerinde ve lafta çok güzel çalışmasına rağmen uygulamaya geçince her uygulayan için aynı sonuçları veremiyor. Bunu bazı köpek sahiplerinde görüyorum. Özellikle iri ırklarda arkalarını dönünce köpek arkadan atlayıp dönenin sırtını, bacaklarını ısırmaya devam ediyor. Bu genellikle eğitimi ufak yaşta başlanılmamış. (eğitim için 6 aylık olmasını bekleyin inanışından dolayı) irileşmiş büyük ırklarda oluyor. Bu gibi durumlarda köpek sahibinin yapacağı en kolay yol köpeğe bir oyuncağını verip bir an önce kendisine olan bu ilgiyi uzaklaştırmak oluyor.
Köpeğe ısırdığı zaman verilen oyuncak hemen verilmeyip önce otur komutuyla oturtulup arkasından verilirse verilen oyuncak oturduğu için olacaktır. Köpek anne yanından ayrıldıktan sonra 2 aylık iken otur ve yatı rahatlıkla clicker ile öğrenir. Bunları öğrenen köpeği ısırdığı zaman oturtmak ve sonrada oyuncaklarına yöneltmek yapılacak en doğru şey. Köpek sahibi bu şekilde ısırmayı önlemesi için köpeğine otur ve yatı öğretmesi gerekir. Bunu da herkes yapamıyor daha doğrusu nasıl yapacağını bilmiyor. Uzaktan verilecek en uygulanabilir öneri ise arkayı dönmek ve bir oyuncak atıp köpeğin ısırmasından kurtulmak oluyor.
Burada verilen oyuncağın ısırma için ödül yerine geçmemesi için dikkat edilmesi gereken şudur. Eğer köpeğe oyuncağı atmadan araya bir bağırma koyup köpeğin bu bağırma ile ısırmayı bırakması sağlanıp ardından oyuncağı verilirse oyuncak köpeğin ısırmayı bırakması için verilen ödüle dönüşür. Köpek ısırdığında sanki canımız çok yanıyor gibi bağırırsak köpek bu tepkimize karşılık duraklayacaktır işte bu duraklama anında oyuncağı aldığı takdirde bir bir müddet sonra duraklamanın oyuncağı getirdiğine şartlanacakdır. Sinan