KÖPEKLERİN BİSİKLET KOVALAMALARI

 

Köpekler hareketli objeleri kovalarlar. Bu onların avcı patterni içersindeki davranış zincirlerinin bir parçasıdır. Genel olarak avcı patterni “gözle tesbit et, uygun anı bekle, kovala, yakala ve öldür” şeklinde gelişir. İnsanların seçici üretimi ile bu pattern ırklara göre değişikliğe uğrar örneğin fermalı av köpeklerinde uygun anı bekleme süresi çok uzun olur ve eğitimle bu köpeği kontrol edenin denetimine geçer. Hemen hemen bütün köpekler önlerinde hareket eden objeleri kovalarlar. Bu hem koruma bölgeleri içine girenleri uzaklaştırmak, hem de av güdüsü ile olur. Kırsal alanlarda çoban köpekleri arabaları, trenleri, traktörleri devamlı kovalarlar ama duran bir arabayla hiç ilgilenmezler. Yavru köpeklerin önüne bir top yuvarlarsanız hemen peşine koşarlar hareketli objeler devamlı onların bu güdüsünü tetikler. Köpeğin bu işten vazgeçmesi için hareketin durması gerekir.

Bisikletle veya koşarken köpek kovaladığında durmanız gerekir. Sizi kovalayan köpek sokakdaki başıboş köpekse fazla korkmanıza gerek yokdur. Korkmanız gereken sahipli olan köpeklerdir. Sokak köpekleri insanlardan mutlaka şiddet görmüş, kovalanmış, itilmiş kakılmışlardır ve insanlara temkinli yaklaşırlar ve genelde insanlardan korkarlar. Sahipli köpekler ise bu durumda değillerdir. İnsanlara karşı daha atak olurlar, onlardan korkmazlar hatta hiç bir insandan şiddet görmemişlerdir ve rahatlıkla insanlara saldırabilirler. Kendisine defalarca taş atılmış, sopayla vurulmuş, tekmelenmiş olan sokak köpekleri pek insana saldırmaya yeltenemezler. Nasıl hiç sobaya ellememiş bir çocuk sobada eli yandıkdan sonra bir daha sobaya ellemezse durum köpekler için de hemen hemen aynıdır. İnsanlar tarafından korkutulmuş köpek sadece hareket ettiğiniz için sizi kovalar bunu da güdüleriyle yapar ama durduğunuzda bir şey yapmaz.( bazı istisnalar hariç)

Köpek sahipleri çok değişik ruh yapısındadırlar. Ellerindeki köpekleri bilinçli veya bilinçsiz olarak saldırgan hale getirmiş olabilirler ve bu köpekleri tasmasız gezdirdiklerinde böyle bir köpekle karşılaştığınızda sokak köpeklerinden daha fazla endişe etmelisiniz. Ayrıca ırk faktörü de endişe etmeniz gereken diğer bir hususdur. Bazı ırklarda rage sendromu görülür bu ırklar çok iyi eğitilmiş, çok uysal olsalar dahi sahiplerinin kontrolu dışında saldırganlık gösterebilirler. Rage sendromu gösteren belli başlı ırklar arasında dobermann, rottweiler, springer spaniel, cocker spaniel, Brenese gibi pek çok ırk vardır. Bazı ülkelerde bu tür ırklara (iri cüsselilere) kısıtlamalar getirilmişdir. Örneğin bunların ödenen yıllık vergileri daha yüksekdir, ağızlıkları takılmadan halka açık yerlere çıkarılamazlar gibi.

Köpek saldırılarında köpeğin saldırganlığına ve cüssesine göre bazen yapabileceğiniz yardım beklemekden başka pek bir şey olmayabilir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken öncelikle boynunuzu korumakdır. İki elinizi birbirine kenetleyip ensenize geçirdikten sonra kollarınızı birbirine iyice yapıştırarak köpeğin boynunuza yani sizi rahatca öldüreceği en can alıcı yerinize zarar vermesini önlemekdir. Diğer korumanız gereken atar damarların geçdiği kasıklarınızdır bunu da bacaklarınızı karnınıza çekerek yapabilirsiniz. Eğer üzerinizde deri mont gibi kalın bir şey varsa bunu kolunuza dolayıp köpeğin önüne tutarak bunu ısırmasını sağlayabilir ve bundan sonrada devamlı bu kolunuzu onun ağzına doğru bastırarak kolunuzu bırakıp başka bir yerinize saldırmasını engellemeye çalışarak yardım isteyebilirsiniz.

Köpeklere karşı kendinizi savunmak için dazer gibi ultrasonik aletler, su vs çoğu zaman işe yaramaz. Bisikletinizi kaldırıp köpekle aranızda tutarak size yaklaşmasını engelleyebilirsiniz. Ama sahipli bir rot, Alman çobanı, doberman gibi bir ırkla kaşı karşıya iseniz anında sizin ona doğru tuttuğunuz bisikletin üzerine zıplayarak sizi boğazınızdan yakalayabilir. Yanınızda elmas uçlu teleskopik dağcı bastonları ile de savunma yapabilirsiniz. En etkilisi biber gazıdır. Fakat biber gazı köpek için öldürücüdür. Çok hassas burunları olan köpeklerin eğer burunlarına biber gazı sıkarsanız muhtemelen ölürler. Jop şeklinde elektrik şoku veren batonlar vardır bunlar da köpeklere çok etkilidir. Fakat ister elektrik şok batonu olsun, ister biber gazı olsun, dağcı bastonu olsun diğer anlattığım yöntemler olsun kullanmak için soğukkanlı olmak gerekir. Saldırgan bir ırkla karşılaştığınızda sizin ruh haliniz, panik durumunuz bunları nasıl kullanacağınızı etkiler. En iyi strateji uyanık olmak, köpek tehlikesi olan yerde köpekden uzak geçmekdir. Anadolu'da itle dalaşacağına çalıyı dolanmak daha evladır derler.

Köpekler birbirleriyle büyük ölçüde vücut diliyle anlaşırlar. Bizler köpek gibi dört ayak üzerinde yürümediğimizden, kuyruğumuzun, postumuzun olmamasından bizim vücut dilimizden pek anlamazlar. Köpeğin havlamasından veya havlamamasından saldırıp saldırmayacağı anlaşılamaz vücut dilinden bunu anlaya bilirsiniz.

Sizi tehdit eden bir köpek hırlarken veya havlarken dudaklarını çeker ve alt ve üst ön dişleri olduğu gibi ortaya çıkar. Ensesi ve sırtı ve kuyruk sokumundaki bel üstündeki tüyleri fırça gibi dikleşir. Kulaklarını arkaya doğru çeker kısar. Kuyruğunu sağa sola fazla sallamaz genelde dik yada yere paralel tutar kuyruk üstü tüyleride kabarır. ( bazı köpeklerde kabarmaz) bu köpek sizden korkmuyordur ve sizi tehdit ediyordur. Bu hareketleri sergileyen bir köpek tarafından kolaylıkla ısırılabilirsiniz yada köpeğin cüssesine göre daha fazla hasar alabilirsiniz.

Sizden korkan bir köpek yukardaki davranışları gösterebilir ve aynı zamanda kuyruğunu bacaklarının arasına alır. Başını genelde yere doğru eğer ve size yengeç gibi yan yan yanaşmaya başlayabilir. Veya yukardaki hareketleri sergilemeden kuyruğunu bacakları arasına alır, kulaklarını kısar, başını eğerek yaklaşmaya çalışır bu durumda köpeğe yaklaşmazsanız sorun çıkmayabilir ama bu hareketleri yapan köpeğin üzerine gittiğinizde sıkıştığında ısırılabilirsiniz.

Sizle eğlenmek, oynamak isteyen bir köpek ise havlayarak size doğru koşarken kuyruğunu çok fazla sallar, belini dansöz gibi kıvırabilir, ön ayaklarının üzerinde küçük zıplamalar yapabilir, tüyleri kabarmaz, dişlerini göstermez. Bu köpeklerin havlamasıda buna eşlik eder bu köpekler tarafından genellikle ısırılmazsınız. Fakat her köpeğe ısıracakmış gibi temkinli yaklaşmakda fayda vardır. Her köpek sahibini dahi ısırabilir.
Köpek pek çok insandan daha insan bir yaratıkdır. Bir köpek size çok değerli şeyler öğretebilir. Eğer bir köpeğiniz varsa belki hayatta sizi ondan daha çok seven bir diğer canlı olmayabilir.

Sinan Akyıl


.