Clicker ile eğitimde dört ana eğitim malzemesine ihtiyacınız vardır. Bunlar içinde clicker hariç diğerlerini kendinizin evde yapması mümkündür.

Clicker basit plastik bir kutu ve içinde bir metal plakadan ibarettir. Bu plakayı parmağınız ile bastırdığınızda click sesi verir ve bu yüzden de clicker denmektedir. Yurtdışında fiyatı 1 USD'ı bile geçmemektedir. Köpeğini eğitenlerin clickerlardan belli bir sayıda edinip, ellerinin altında tutmaları gerekmektedir.

Cliker eğitimde, eğitimin ilk başlangıcında ve sonradan yardımcı bir araç olarak kullanılan hedef çubuğu sıradan bir çubuk olup, ucunda köpeğin dokunabileceği küçük bir top olabilir yada değişik bir renkle belirlenmiş olabilir. Bunu da evde kendinizin yapması mümkündür. Ben bulduğum ince aliminyum bir borunun ucunu renkli bir elektrik bantıyla işaretledim ve bunu hedef çubuğu olarak kullanmaktayım. Sizde başka malzemelerden değişik hedef çubukları yapabilirsiniz. Hatta yanınızda taşımanızı kolaylaştırmak için eski araba radyosunun veya portatif radyonun antenlerinide kullanabilirsiniz. Sevk kayışı veya ipi evde ve kendi bahçenizde çalıştığınız zaman gerekli olmayacaktır. Sokağa çıktığınız zaman köpeğin emniyeti için kullanmalısınız. Bunu da bir yapı marketten alacağınız 5 metrelik yuvarlak iple halledebilirsiniz. Ben aldığım 5 metrelik ipin iki ucuna gene yapımarketlerde bulunan mandallardan bağladım. Köpeği dışarı çıkardığımda park gibi yerlerde bu ipin bir ucunu belime bağlamaktayım. 5 metrelik bir serbestlik sizin rahat çalışmanızı sağlıyacaktır. Fazla ipi sokakta gidip gelirken taşımamak içinde köpeğin tasmasına taktığım ucunun yanına diğer ucundaki mandalı da takıyorum ve ip böylelikle 2.5 metre boya geliyor ve taşımada kolaylık sağlanıyor. Ayrıca diğer uçdaki mandal ipi belinize bağlamada da yardımcı olur.Ödül çantası devamlı belinizde durması gereken ve içine köpeğinize vereceğiniz ödülleri koyacağınız çantadır. Bu çantayı bele takılan uygun herhangi bir çantadan seçebilirsiniz. Çantanın ağzının kolay açılır ve ödüllerin rahat ve çabuk alınacak şekilde olmasına dikkat etmek yeterlidir.

Sinan AKYIL